Pytania i Odpowiedzi

– Moja praca polega na towarzyszeniu Wam z aparatami w dniu waszego ślubu lub w trakcie zaplanowanej sesji. Zawsze staram się być niedaleko i fotografować Was oraz Waszych bliskich, chwytać to, co wydarza się spontanicznie, a także atmosferę i specyfikę Waszych relacji.

– Tutaj zapraszam do osobnego działu gdzie szczegółowo opisuje wszystkie etapy podczas dnia ślubu. Dzień Ślubu

– Mój ubiór, jak i zachowanie zawsze dopasowuje do ogólnego stylu i charakteru imprezy. Jestem dyskretny, nie kręcę się ponad potrzebę np. w okolicach ołtarza podczas uroczystości.

– Nie używam lamp błyskowych podczas uroczystości ślubnej. Lampy używam dopiero podczas zabawy i tańców. Pracuje z systemem lamp na statywach rozmieszczonych po bokach sali. Dzięki temu goście nie odczuwają dyskomfortu, nie razi ich światło lamp, a same zdjęcia nie są „płaskie”. Podczas dnia natomiast staram się umiejętnie wykorzystywać światło zastane.

– Tutaj proponuje zajrzeć do działu “O mnie

– Zazwyczaj wygląda to tak, że w ciągu 4 tygodni od daty uroczystości wysyłam Wam zdjęcia w formie prywatnej galerii internetowej. Kilkoma kliknięciami możecie podzielić się nimi ze swoimi gośćmi i przyjaciółmi. Pełny materiał – fotograficzną opowieść złożoną z określonej ilości starannie wybranych i opracowanych kadrów – przekazuje Wam niedługo później, nagrane na pendrive, opakowane w pięknym pudełku z Waszymi imionami.

Wtedy mogę wykonać dla Was piękne odbitki wybranych zdjęć lub zaprojektować album, którego wykonanie traktuje jako osobne twórcze dzieło.

Poza tym w okresie przedślubnym służę Wam moją pomocą i radą. 🙂

– Nasza współpraca zaczyna się od spotkania. Ważne, żebyśmy się choć trochę poznali – najlepiej na żywo. Wtedy posłuchamy siebie nawzajem, a zwłaszcza dowiem się, na czym Wam zależy, jak wyobrażacie sobie swój ślub i na co, w związku z tym, ja powinienem zwrócić uwagę kreując fotograficzną opowieść o Was.

Potem Wy macie czas na ostateczną decyzję, która – jeśli zdecydujecie się mi zaufać – wyraża się podpisaniem umowy i zapłaceniem zadatku.

Zachęcam także do spotykania się ze mną jeszcze przed ślubem podczas sesji narzeczeńskiej. Otrzymujecie wtedy zdjęcia z tego pięknego i niepowtarzalnego czasu Waszej relacji, ale również poznajecie się wówczas lepiej ze mną i widzicie, jak pracuje jako fotograf. Dzięki temu w dniu ślubu, kiedy już mnie znacie i darzycie zaufaniem, będziecie spokojni co do mojej obecności razem z Wami.

– Obecnie mieszkamy we Wrocławiu, jednak pracuje na terenie całej Polski i nie tylko! Jestem mobilny i chętnie podróżuje, dlatego nie jest dla mnie problemem wyjazd na zdjęcia do Trójmiasta, Warszawy, Poznania, Krakowa, na Mazury, w góry lub nad morze. Jestem otwarty na wszelkie propozycje, zarówno jeśli chodzi o reportaże jak i same plenery.

– Preferuje zaczynać reportaż od przygotowań Pana Młodego po czym udaje się na końcowy etap przygotowań malowania Panny Młodej przez wizażystkę. Jeżeli pracuje daleko od domu pamiętajcie, że muszę dojechać do Waszej miejscowości, dlatego proponuje, aby wizażystki umawiać nie wcześniej niż przed 12:00. Pracę kończę zazwyczaj po oczepinach, czyli około 1:00 – chcę, aby w materiale znalazły się wszystkie ważne momenty z wesela. Więcej o moim stylu pracy znajdziecie w artykule „Dzień Ślubu

– Pracuje na pełnoklatkowych profesjonalnych lustrzankach cyfrowych marki Canon. Posiadam 2 body, którymi fotografuje. Do tego zestaw jasnych obiektywów, lampy błyskowe, wyzwalacze i spora ilość innych akcesoriów… Dużo tego. Wszystko po to, aby oddać Wam profesjonalny materiał.

– Szukając fotografa na swój ślub lub inne zlecenie przeglądacie zdjęcia innych par i osób. Dla mnie, jako fotografa jest to jedyna możliwość, aby móc pochwalić się swoimi pracami. Dlatego standardowo w umowie posiadam zapis o zgodzie na publikację wizerunku na stronie internetowej. Oczywiście możecie z tej zgody zrezygnować.

– Staram się, aby moje zdjęcia miały unikalny styl, ale zachowały swój naturalny charakter. Naturalne zdjęcia są ponadczasowe. Moja obróbka przeważnie sprowadza się do operacji na całych plikach, ustawieniu balansu bieli, poprawieniu kontrastu, nasycenia itp. Jeżeli to konieczne – usuwam niedoskonałości skóry, jednak staram się, aby zdjęcia wyglądały naturalnie, bez efektu „porcelanowej lalki” czy „maski” na twarzach. Niestety, nie zajmuje się aż tak mocno ingerencyjną obróbką, jak wyrównywanie zębów czy odchudzanie.

– Sesja narzeczeńska to krótka, około godzinna sesja zdjęciowa. Staram się na niej uchwycić Wasze emocje i pokazać Waszą miłość. Najczęściej wystarczy krótki spacer, może jakaś kawiarnia.. Pomysłów jest wiele.
Plenerowa sesja narzeczeńska to także świetna okazja do tego, abyśmy się lepiej poznali i żebyście przyzwyczaili się do obecności obiektywów. Wszak nie każdy jest zawodowym modelem
Zdjęcia z takiej sesji narzeczeńskiej można wykorzystać na wiele sposobów. Najczęściej takie zdjęcia lądują w księdze gości, na winietkach, czy jako fotoobrazy wręczone rodzicom w ramach podziękowań. Pomysłów jest jednak znacznie więcej!

– Preferuje plener ślubny w innym dniu niż dzień ślubu.
Po pierwsze, w dniu ślubu nie macie zbyt wiele czasu, który moglibyście mi poświęcić. Czasami ciężko o chociażby pół godziny wolnego, a na plener potrzebujemy około 3 godzin. Szanuje to, że jest to Wasz dzień i dlatego nie chce zabierać Was gościom weselnym z sali, lub co gorsza, żeby goście czekali na Was pod salą. Po drugie, w dniu ślubu towarzyszą Wam ogromne emocje – chce je uchwycić w reportażu – ale nie wszystkie te emocje dobrze wyglądają na plenerze. Większość osób jest zestresowana w dniu ślubu – nie chce Was stresować jeszcze bardziej. Po trzecie, w związku z brakiem czasu w dniu ślubu mam ograniczone możliwości, nie tylko co do czasu trwania takiej sesji, ale także co do miejsc – w krótkim czasie za daleko nie pojedziemy. Sesje plenerowe staram się organizować tak, żebyśmy zwiedzili kilka ciekawych lokalizacji. Po czwarte – nie chce, żebyście się ubrudzili w dniu ślubu, a to się czasami może zdarzyć w trakcie pleneru.

– Nic straconego! Pomogę Wam w wyborze miejsc, zasugeruje moje pomysły. Obiecuje, że na pewno znajdziemy jakieś ciekawe miejsca!

– Jak najbardziej! Nalegam na to, abyście to Wy wybrali miejsca na plener. Idealnie by było, gdyby miejsca w których fotografujemy w jakiś sposób, nie zawsze oczywisty, wiązały się z Wami, Waszą historią. Zawsze mam też kilka swoich propozycji. Nie ograniczam się do jednej lokalizacji. Zawsze staram się odwiedzić jak najwięcej miejsc i zrobić jak najlepszy materiał.

– Oczywiście, że tak! To Wy wybieracie miejsce na plener – w końcu zdjęcia, które wykonuje są dla Was. Jestem mobilny, tak wiec z przyjemnością pojadę z Wami w inną część kraju czy za granicę.

– To, ile będzie trwała sesja plenerowa w głównej mierze zależy od Was i tego na ile Wam starczy sił. Zazwyczaj plener trwa około 3 godzin, dlatego zawsze warto jest mieć ze sobą wygodne buty na płaskiej podeszwie. Coś do picia i zjedzenia.

– Preferuje spotkać się z Wami, poznać się, porozmawiać. Zdecydowanie lepiej pracuje mi się, a także Wy będziecie czuli się bardziej komfortowo, jeśli poznamy się przed Waszym ślubem. Jednak niestety ze względu na czasami spore odległości, spotkanie nie zawsze jest możliwe – wtedy możemy porozmawiać na Skype lub przez telefon, a wszystkie formalności możemy spokojnie załatwić zdalnie. Jednak mimo wszystko, bardzo chciałbym Was poznać.

– Jeżeli decydujecie się, abym to ja uwiecznił na zdjęciach Wasz dzień ślubu, to po pierwsze bardzo mi miło. Po drugie – najważniejsze jest to, żebyście zarezerwowali wybraną przez Was datę ślubu. Na dodatki zawsze możecie zdecydować się później.

– Do tej pory się to nie zdarzyło i mam nadzieję, że nigdy się nie zdarzy. Jednak w umowie na wszelki wypadek mam stosowny zapis, który zabezpiecza Was na taką sytuację, więc możecie spać spokojnie. Szczegóły chętnie wyjaśnię Wam osobiście.

– Zgodnie z umową finalnie rozliczamy się się podczas oddania pendriva z Waszymi zdjęciami.

– Ubiór – na zlecenia ubieram się elegancko, ale wygodnie. Szanuje Was i wiem jak ważny jest dla Was ten dzień, dlatego zawsze ubieram się stosownie.
– Prowadzę legalną działalność gospodarczą zarejestrowaną w Polsce i płace podatki.
– W pracy nie pije alkoholu.

– Prosta sprawa w dziale “kontakt” znajdują się wszystkie sposoby kontaktu ze mną. 🙂