fbpx
Loading

Sebastian Woźniak Fotografia Ślubna

Formalności
Zanim pojawię się na Waszym ślubie, musimy dopełnić kilku prostych kroków, które pomogą nam przy współpracy. Pierwszym etapem jest to, że znajdujecie się na mojej stronie. Trafiliście tutaj prawdopodobnie z polecenia znajomych, filmowca, zespołu, reklamy, a może czysto przypadkowo. Najważniejsze jest to, abyście obejrzeli portfolio i zapoznali się z tekstem, który właśnie czytacie. Dzięki temu poznacie moją prace i dowiecie się jak pracuje. Jeżeli spodobały się Wam moje zdjęcia, to jest mi niezmiernie miło. Zapraszamy więc do działu kontakt, gdzie znajdziecie formularz, który należy wypełnić. Po otrzymaniu formularza odpisze Wam z informacją o tym, czy dany termin jest wolny. Szczegóły z przyjemnością przekaże Wam osobiście, mailowo lub telefonicznie. Oczywiście zapraszam na spotkanie, ponieważ bardzo chciałbym Was poznać. Przed dniem ślubu skontaktuje się z wami by dowiedzieć się od was jak najwięcej szczegółów dotyczących dnia Waszej uroczystości. Dzięki temu będę mógł sprawniej dla was wykonać reportaż.

Przygotowania
Wasze przygotowania do ślubu to etap pełny emocji, ciekawych kadrów, podczas którego mogę się wykazać i który bardzo lubię fotografować. Jest to świetny wstęp do całego reportażu, dlatego z chęcią go dla Was sfotografuje. Oczywiście cenie Waszą prywatność i jeśli nie chcecie, abym był przy Was w tych momentach, uszanuje to. Fotografować zaczynam zazwyczaj od wizyty u Pana Młodego. Proszę Was o przygotowanie wszystkich detali taki jak krawat/muszka, buty, spinki, bukiety, obrączki i wszystko to, co chcecie aby znalazło się na zdjęciach. Dalej fotografujemy przygotowania Pana Młodego, wiązanie krawata, zapinanie spinek itp.
Później udaje się do Panny Młodej pod koniec robienia przez wizażystkę make-up’u. Przeważnie zaczynamy fotografować, gdy makijaż jest już prawie gotowy. Następnie fotografuje jej przygotowania oraz rodzinę/gości zebranych w domu. Proszę Was również tutaj o zebranie wszystkich detali, takich jak welon, buty, podwiązka, biżuteria itp., które chcielibyście, abym sfotografował. Nakładanie sukni ślubnej, przypinanie welonu, ostatnie poprawki przed lustrem i czekamy na Pana Młodego. Następnie czekamy na przyjazd przyszłego męża. Teraz jeden z bardzo ważnych i emocjonujących momentów, czyli moment, w którym Para Młoda zobaczy się po raz pierwszy tego dnia, w strojach ślubnych. Ten moment uwielbiam.

Błogosławieństwo
To bardzo emocjonujący i wzruszający moment. Staram się na zdjęciach oddać atmosferę panującą w trakcie tej chwili oraz emocje jakie towarzyszyły Wam i Waszym rodzicom. Staram się sfotografowania wzruszenia zarówno na twarzach rodziców, jak i Pary Młodej. Szanuje waszą prywatność – jeśli chcielibyście być w trakcie błogosławieństwa wyłącznie z rodzicami i rodziną, dajcie mi znać i opuszczę pomieszczenie na potrzebny Wam czas.

Ślub
W przypadku ślubu kościelnego, najczęściej najpierw podpisujecie dokumenty – oczywiście jestem także wtedy przy Was i fotografuje. Jest to też szansa na zamienienie kilku słów z księdzem. Posiadam pozwolenie na fotografowanie w kościołach. W trakcie samej mszy staram się przede wszystkim nie przeszkadzać. Tak więc nie zwracajcie na mnie uwagi w trakcie mszy. Zawsze przed ceremonią daje kilka wskazówek dla Par (m. in. jak powinniście stać w trakcie przysięgi, jak założyć obrączki – generalnie rzeczy, o których na pewno wspominał ksiądz, ale na wszelki wypadek przypominam je Wam). Jestem zwolennikami reporterskiego stylu pracy – fotografuje to, co widze, staram się nie aranżować sytuacji i scen. Po kościele staram się poruszać jak najmniej i najciszej. Po przysiędze zazwyczaj fotografuje gości siedzących w ławkach i (jeżeli jest możliwość) udaje się zrobić kilka szerszych kadrów z chóru. Ważnym momentem jest także wyjście z kościoła, które także fotografuje. W przypadku ślubu w USC fotografuje przebieg całej uroczystości. W związku ze zdecydowanie krótszym czasem trwania samej ceremonii w porównaniu do uroczystości w kościele czy cerkwi, ilość zdjęć jest mniejsza, ale staram się wykorzystać maksymalnie czas, jaki mam na fotografowanie. W przypadku ślubu w cerkwi także fotografuje przebieg całej uroczystości. Skupiam się zarówno na detalach (moment zaręczyn – założenia obrączek, koronowanie itp.) jak i na kadrach ogólnych, oddając piękno świątyni oraz podniosłą atmosferę wśród zgromadzonych gości. W cerkwi także zachowuje dyskrecję, staram się jak najmniej przemieszczać i przede wszystkim – nie przeszkadzać.

Zdjęcie grupowe
Po ceremonii zazwyczaj robię zdjęcie grupowe, oczywiście o ile chcecie takie zdjęcie i jest do tego odpowiednie miejsce. Najlepszym momentem na wykonanie zdjęcia grupowego jest czas między Waszym wyjściem ze świątyni/USC a składaniem przez gości życzeń. Powodem, dla którego jest to najlepszy moment jest chociażby to, że mamy okazję w łatwy i szybki sposób zgromadzić wszystkich gości zanim wsiądą do samochodów i pojadą na salę. Warto zawczasu pamiętać o zdjęciu grupowym i poinformować rodziców, żeby byli blisko Was – doświadczenie mówi mi, że w tym momencie często któreś z rodziców potrafi wybrać się do samochodu Zdjęcie grupowe robimy szybko, aby nie męczyć gości i nie zabierać Wam czasu.

Wesele
Przywitanie Pary Młodej przez rodziców, wniesienie Panny Młodej przez próg, pierwszy toast, słodzenie wódki, pierwszy taniec… Jeżeli tylko coś się dzieje – zawsze tam jestem. Fotografuje także Was i Waszych gości w trakcie zabawy, starając się oddać na zdjęciach panującą atmosferę. W trakcie wesela staram się uchwycić na zdjęciach wszystkich gości. Staram się chwytać wszystkie ważne momenty z dwóch perspektyw, np. pierwszy taniec pokazać zarówno w szerokich kadrach ujmując Was w całej okazałości na tle gości jak i kadrując wąsko, pokazując emocje na Waszych twarzach. W trakcie gdy dziękujecie rodzicom zawsze staram się pokazać Wasze emocje, jak i emocje na twarzach Waszych rodziców. Pracę na weselu kończę około godziny 1:00 – czyli po oczepinach i torcie. Zawsze chcę sfotografować wszystkie ważne momenty, począwszy od pierwszego tańca, przez podziękowania rodzicom aż po oczepiny i tort.

Shopping Basket